piektdiena, 2025. gada 23. maijs

Video par vienkāršo valodu un nediskrimināciju vecuma un invaliditātes dēļ


 Labklājības ministrija un video izstrādātājs Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” šai nedēļā savos sociālo tīklu kontos publicē trīs video, kas vēsta par trim dažādām situācijām, kurās iespējama kā diskriminējoša, tā nediskriminējoša attieksme. Rezultāts ir atkarīgs no mums, sabiedrības, ikviena cilvēka.

Pirmais video runā par to, ka gan cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, gan ikvienam no mums ir svarīgi saņemt saprotamu informāciju, taču internetā atrodamā patērētājiem, ikvienam cilvēkam domātā informācija nereti ir veidota sarežģītā, speciālistiem domātā valodā. Kā norāda Rīgas Stradiņa universitātē, vienkāršā valoda ietver ne tikai vārdu izvēli, bet arī tādus aspektus kā informācijas organizācija, secīgums, teksta dizains un izkārtojums dokumentā. Vienkāršā valoda paredz, ka lasītājs tekstu varēs uztvert ātrāk un vieglāk, jo lasītājam tiek pielāgots gan stils, gan tonis, gan vārdu izvēle, vairoties no liekvārdības un sarežģītām teikuma konstrukcijām. Lai dažādas organizācijas varētu sekmīgi lietot vienkāršu valodu savā saziņā, pašlaik ir plaši pieejami mācību materiāli, kursi un speciālisti. Vienkāršas valodas lietošana ir attieksmes un gribas jautājums.

Otrais video rāda, ka pieredze un darba dzīvē uzkrātās zināšanas ir vērtība – gluži tāpat vērtība ir jaunības degsme, tiekšanās pēc sasniegumiem u.tml. Taču vecums, tas, ka persona tiek uztverta kā pārāk veca vai pārāk jauna, 2023. gada Eirobarometra pētījumā ir konstatēts kā izplatītākais diskriminācijas pamats Latvijā – tā domā 44% Latvijas iedzīvotāju. Darbā pieņemšanas situācijā kandidāta vecumu par šķērsli – situācijā, kad diviem kandidātiem ir vienādas prasmes un kvalifikācija – nosauc pat 52% respondentu. Senāks Sabiedrības integrācijas fonda pētījums liecina, ka arī pakalpojumu jomā personas virs 50 gadu vecuma visbiežāk ir izjutušas netaisnīgu vai aizskarošu attieksmi vecuma dēļ, īpaši veselības aprūpes jomā. Šāda darba devēju un – plašāk – sabiedrības attieksme kaitē cilvēkiem, sabiedrībai, ekonomikai un visbiežāk ir nepamatota.

Trešais video stāsta par jaunieti, kurš sazinās latviešu zīmju valodā un, būdams IT speciālists, atsaucas darba sludinājumam. Darba devējam šai situācijā ir iespēja novērtēt cilvēka profesionalitāti un organizēt darbu, lai iekļautu šo darbinieku komandā. Pēc 2023. gada Eirobarometra datiem, invaliditāte Latvijas iedzīvotāju ieskatā ir otrs biežākais diskriminācijas iemesls (pirmais ir vecums) darbā pieņemšanas situācijā – 43% respondentu domā, ka pie vienādiem citiem nosacījumiem invaliditāte būtu šķērslis iegūt darbu. Tā kā cilvēku ar invaliditāti īpatsvars Latvijā ir 12%, pētījuma dati apliecina plašākas sabiedrības novērojumus par šo diskriminācijas veidu un problēmu. Darba devējiem būtu svarīgi apzināties, ka cilvēka ar invaliditāti iekļaušana darbā ir iespēja ne tikai vakances aizpildīšanai, bet arī tādu savas komandas prasmju attīstīšanai kā, piemēram, komunikācija, emocionālā empātija un komandas darbs.


Ziņas avots: https://www.lm.gov.lv/lv/jaunums/video-par-vienkarso-valodu-un-nediskriminaciju-vecuma-un-invaliditates-del


Pieredzes apmaiņas pasākumi reģionos “Sociālās inovācijas pirmdienas”

 Aicinām TEVI pievienoties “Sociālo inovāciju pirmdiena!” – aizraujošam pasākumam, kas no 19. maija līdz 16. jūnijam notiks visos Latvijas reģionos!



Latgale:
📅 16. jūnijs, Preiļi – sākums plkst. 13:00 Preiļu centrālajā bibliotēkā (Krāslavas iela 4, 2.stāvā) un plkst. 16:00 dodamies pieredzes apmaiņā uz "Vietējie dārzeņi, vietējās pašvaldības iestādēs" - sadarbības projekts, starp pašvaldību, pašvaldības iestādēm un vietējiem dārzeņu audzētājiem (Riebiņu PII "Sprīdītis", Dārzu iela 2a).

Uz pasākumu aicināti plānošanas reģionu pārstāvji, reģiona sociālie inovatori, sociālie uzņēmēji, NVO, vietējo kopienu aktīvisti, iedzīvotāju konsultatīvo padomju un augstskolu pārstāvji u.c.

Pasākuma mērķis: apzināt reģiona sociālās inovācijas, veidot izpratni par sociālo inovāciju būtību un stiprināt sadarbību starp sociālo inovāciju ekosistēmas dalībniekiem Latvijas plānošanas reģionos.

Šeit ir pieteikšanās anketa.

Nezaudē iespēju iedvesmoties, satikt sociālos inovatorus un kopā veidot nākotnes sociālās inovācijas! Uz tikšanos! 🚀🎉

Informācijas autors: https://www.sif.gov.lv/lv/jaunums/pieredzes-apmainas-pasakumi-regionos-socialas-inovacijas-pirmdienas

otrdiena, 2025. gada 20. maijs

Reģistrācija atvērta! Aicinām pieteikt bērnus dalībai 5 dienu neformālās izglītības darbnīcu maratonā "Radi un Iedvesmo Izvaltā"!

 


🎨🤖 Reģistrācija atvērta līdz 29.05.2025.

🗓 Norises laiks: 16.06.2025.–20.06.2025. (katru dienu no plkst. 9.30 līdz 16.00)

📍 Norises vieta: Saules iela 1, Izvalta, kā arī izbraukuma nodarbības uz Jaundomes muižu un Zirgu sētu “Klajumi”

👥 Dalībnieku skaits: 15 bērni


🔗 Reģistrācijas anketa: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScBrbGVkZ-l8wbEEjWNH75zSc8lBH0bGTOVJcvC781yMUUEvA/viewform?usp=dialog


👣 Priekšroka reģistrācijai tiks dota:

  • Biedrības "Attīstībai" biedru bērniem
  • Personām, kas piedalījās aptaujā "Jauniešu iniciatīvas 2025" (10.01.25.–24.01.25.)
  • Iepriekšējo biedrības pasākumu dalībniekiem (2024/2025)
  • Pārējiem interesentiem

Programma ietver:

🎨 Tekstila apdrukas un batikas darbnīcas ar LAMA DAZZ meistariem

💃 Deju meistarklase ar Andžeju no Factorykingz

🤖 Ievads robotikā kopā ar ROBO HUB

🧭 Orientēšanās ar klubu “Stiga”

🌍 Svešvalodu un kultūru iepazīšana ar Arti Leikumu un Xinyi Ge

🏃 Veselīga dzīvesveida pamati ar fizioterapeitu Andri Trifanovu

🛩 Dronu robotikas apmācība ar robo-pilotu treneriem

🧺 Amatniecība un klūgu pīšana ar Birutu Salceviču

🐎 Zirgu sētas “Klajumi” saimnieku stāsti par zirgiem un lauku tūrismu

…un vēl citi pārsteigumi!


📢 Vietu skaits ierobežots – piesakieties savlaicīgi!

📩 Jautājumu gadījumā rakstiet uz: nvo_attitibai@inbox.lv


ℹ️ Pasākumu finansē publiskais finansējums, kas piešķirts Biedrībai "Attīstībai" saskaņā ar LAD apstiprināto Jauniešu iniciatīvas projektu "Radi un Iedvesmo Izvaltā" (Projekta Nr. 25-03-CL12-C0LA19.2203-000002).








otrdiena, 2025. gada 6. maijs

Krāslavas novada pašvaldības līdzdalības budžeta projektu ideju konkursā DIVAS idejas IZVALTAS PAGASTAM

 

2025. gada Krāslavas novada līdzdalības budžeta projektu ideju konkursā iesniegtie projekti (sarindoti pēc izmaksu apjoma augošā secībā):

Projekta nosaukums

Teritorija, kurā paredzēts īstenot

Projekta idejas izmaksas EUR

Skeitparka modernizācija

Krāslava

8 000,00

Āra sporta laukums (florbolam, basketbolam, futbolam u.c. aktivitātēm) Izvaltā

Izvaltas pag.

8 450,00

Ar mīlestību no Krāslavas!

Krāslava

8 470,00

Pievedceļa, laukuma asfaltbetona seguma atjaunošana Izvaltas pagasta Tautas namam

Izvaltas pag.

15 020,31

Skulptūru parka pie Ģeraņimovas – Ildzas ezera izveide

Kastuļinas pag.

24 200,00

Mūsdienīgs un funkcionāls tirgus Ostas ielā Krāslavā

Krāslava

24 990,00



Informācija par sabiedrības balsojuma termiņu tiks publiskota jūnijā.

Balsošana notiks elektroniski līdzdalības budžeta informācijas sistēmas geolatvija.lv sadaļā “Līdzdalības budžets” atbilstoši autorizācijas noteikumiem. Par projekta idejām varēs balsot fiziskas personas, kuras balsošanas dienā sasniegušas 16 gadu vecumu, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Krāslavas novada pašvaldības teritorijā.

AVOTS: https://www.kraslava.lv/lv/jaunums/nosledzas-pirmais-lidzdalibas-budzeta-projekta-ideju-konkurss


VARAM: OECD secinājumi nostiprina līdz šim izvēlēto kursu Austrumu pierobežas attīstībā

 Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD)  28. aprīlī iesaistītajām pusēm prezentēja ziņojumu) “Reģionu pievilcības pārskatīšana Latgales reģionā”, kas tapa sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Latgales plānošanas reģionu. Tas ir pirmais šāda veida izvērtējums Latvijā, un Latgale kļuva par pirmo reģionu Baltijā, kas analizēts pēc OECD reģionu pievilcības metodoloģijas. 

Ziņojums sniedz padziļinātu ieskatu Latgales stiprajās pusēs un izaicinājumos, kā arī piedāvā starptautiski salīdzināmus datus un konkrētas rekomendācijas reģiona attīstībai. OECD analīzē izmantots tā sauktais “pievilcības kompass”, kurā izvērtēti vairāk nekā 50 rādītāji sešās dimensijās – ekonomiskā pievilcība, savienojamība, vide, iedzīvotāju labbūtība, viesu piesaiste un mājokļi.

VARAM  valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša norāda: “OECD novērtējums ir labs instruments Latvijas reģionālajai politikai – tas sniedz jaunu, uz datiem balstītu skatījumu uz reģionu attīstību globālajā kontekstā. Latgale kļūst par pilot-reģionu, kura pieredze palīdzēs veidot ilgtspējīgākas politikas arī citos Latvijas reģionos.”

Ziņojumā uzsvērts, ka, neraugoties uz ģeopolitiskajiem izaicinājumiem un ekonomiskajiem riskiem, Latgalei ir ievērojams potenciāls – stipra kultūras identitāte, bagāts dabas mantojums. Tā, piemēram, Latgale uzrāda pozitīvas tendences emisiju samazināšanā, kas palīdz padarīt reģionu par labāku vietu ilgtspējīgām investīcijām un veselīgai dzīvei.

Ziņojumā ir izceltas gan starptautiskas augstskolas un digitāla infrastruktūra, izceļot inovāciju potenciālu. Reģionā ir augsts darba devēju radīto uzņēmumu īpatsvars – 2020. gadā 12,6 % jaunizveidoto uzņēmumu, kas pārsniedz ES vidējo rādītāju (9,1 %).

Vienlaikus norādīts uz nepieciešamību uzlabot uzņēmējdarbības vidi, mājokļu kvalitāti, sabiedriskā transporta pieejamību un veicināt talantu piesaisti. Latgalei ir potenciāls un iespēja attīstīt vispārējo tūrisma piedāvājumu. Tā, piemēram, reģionā ir vairāk muzeju un galeriju uz vienu iedzīvotāju nekā vidēji ES, tāpat arī teātri ir tikpat izplatīti – lai gan abos gadījumos tas nedaudz atpaliek no vidējā rādītāja valstī. Spēcīgu sniegumu kultūras un radošajā ekonomikā Latgalē uzrāda mazie un vidējie uzņēmumi: Latgalē darba devēju uzņēmumu izveides temps mākslas, izklaides un atpūtas nozarē ir augstākais Latvijā – 14 %, kas to ierindo starp labākajiem 20 % ES reģionu un tuvu labākajiem 15 % OECD reģionu. Vienlaikus Latgale saskaras ar problēmām veselības aprūpes pieejamībā, novērojama zema sociālā saliedētība.

VARAM turpinās sadarboties ar Latgales pašvaldībām, uzņēmējiem un izglītības iestādēm, lai īstenotu OECD rekomendācijas un izmantotu šo ziņojumu kā stratēģisku instrumentu attīstības plānošanā.

OECD ziņojums pieejams OECD tīmekļvietnē šeit.


Avots: VARAM

“Tradicionālās prasmes Latgalē” – 10 iedvesmojošas filmas par amatu prasmēm

Projektā “Digitālais tūrisms amatniecībā” ir tapušas 10 iedvesmojošas un izglītojošas video filmas par Latgales tradicionālo amatu prasmju meistariem, amatniekiem un seno amatu prasmēm, to pielietojumu mūsdienās.

Video cikls “Tradicionālās prasmes Latgalē”

1. sērija – Dzijas krāsošana ar augiem
2. sērija – Mūzikas instrumentu izgatavošana
3. sērija – Adīšana ar pērlītēm
4. sērija – Kaņepju šķiedru apstrāde
5. sērija – Izšūšana
6. sērija – Tamborēšana
7. sērija – Ziepju izgatavošana
8. sērija – Stikla vitrāžu izgatavošana
9. sērija – Kokgriešana
10. sērija – Knipelēšana

Projekta vadošais partneris: Latgales plānošanas reģions (Latvija)

Programmas mājaslapa: www.latlit.eu
Projekta informācija: latlit.eu/theprojects/d-tourv



LAD apstiprina Jauniešu iniciatīvas projektu "Radi un Iedvesmo Izvaltā"

Projekta Nr. 25-03-CL12-C0LA19.2203-000002

15 jauniešiem tiks organizēts 5 dienu neformālās izglītības maratons "Radi un Iedvesmo Izvaltā".

Jaunieši pilnveidos prasmes darbnīcās - “Gleznošana”, “Tehnoloģijas un eksperimenti”, “Robotika”, “Orientēšanās”, “Amatniecība”.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.


Projekta ilgums: 04.2025.-09.2025.

Kopējā summa: 6000.00 EUR

ES līdzfinansējums: 5100.00 EUR

Projekta īstenotājs: Biedrība "Attīstībai"